Сенсорні екрани
сенсорні екрани від SYTEC

Важко уявити більш простий і зручний спосіб введення інформації, ніж сенсорний екран - природня реакція людини помацати об'єкт, що цікавить, пояснює феномен привабливості чутливих до дотику поверхонь. Добре продумані інтерактивні інформаційні системи на базі сенсорних екранів практично не вимагають навчання, адже між користувачем та інформацією відсутній посередник, що вимагає чималих навичок - клавіатура. Саме тому сенсорні технології практично не мають альтернативи в області засобів публічного доступу до інформації. Крім того, відсутність клавіатур дозволяє впровадити сенсорні термінали в сферах діяльності, пов'язаних з агресивними умовами експлуатації - висока вологість і пилозабрудненість швидко виводять з ладу механічні елементи стандартних клавіатур.
 

На сьогоднішній день компанія SYTEC готова запропонувати зі складу в Києві наступні моделі сенсорних екранів:
 

  • SAL 0151-6D - 15" пило-вологозахищений сенсорний екран технології ПАХ
  • XTL 0170-6D - 17" пило-вологозахищений сенсорний екран технології ПАХ
  • T5R15.1.2 - 15" п'ятипровідний резистивний сенсорний екран
  • T5R19.0.3 - 19" п'ятипровідний резистивний сенсорний екран

 

Під замовлення компанія здатна в двотижневий термін поставити сенсорні екрани найрізноманітніших розмірів і технологій:

 

Чотири-провідний резистивний сенсорний екран складається зі скляної панелі та гнучкої пластикової мембрани. І на панель, і на мембрану нанесено резистивні покриття. Простір між склом і мембраною заповнено мікроізоляторамі, які рівномірно розподілені по активній області екрану і надійно ізолюють провідні поверхні. Коли на екран натискають, панель і мембрана замикаються, і контролер за допомогою аналогово-цифрового перетворювача реєструє зміну опору та перетворює її в координати дотику (X і Y).
Резистивні сенсорні екрани дешеві і мають максимальну стійкість до забруднення, вони реагують на дотик будь-яким гладким твердим предметом: рукою (голою або в рукавичці), пером, кредитною картою, тупим кінцем скальпеля. Їх використовують скрізь, де вандалізм і низькі температури повністю виключені: у медицині, у сфері обслуговування (POS-термінали), в персональній електроніці (КПК). Недоліками резистивних екранів є низьке світлопропускання (не більше 85% для 5-провідних моделей і ще більш низьке для 4-провідних), низька довговічність (не більше 35 млн натиснень в одну крапку) і недостатня вандалостійкість (плівку легко розрізати).

 

П'яти-провідний резистивний екран надійніший за рахунок того, що резистивні покриття на мембрані замінено провідними (5-провідний екран продовжує працювати навіть з прорізаною мембраною). На задньому склі нанесено резистивні покриття з чотирма електродами по кутах. Спочатку всі чотири електроди заземлені, а мембрана «підтягнута» резистором до +5 В. Рівень напруги на мембрані постійно відстежується аналогово-цифровим перетворювачем. Коли ніщо не торкається сенсорного екрану, напруга дорівнє 5 В. Як тільки на екран натискають, мікропроцесор вловлює зміну напруги мембрани і починає обчислювати координати торкання наступним чином: на два правих електроди подається напруга +5 В, ліві заземляються. Рівень напруги відповідає X-координаті екрану. Y-координата зчитується підключенням до +5 В обох верхніх електродів, а до «землі» - обох нижніх.

 

Екран на поверхневих акустичних хвилях (ПАХ) являє собою скляну панель з п'єзоелектричними перетворювачами, що знаходяться по кутах, а по краях панелі знаходяться відбиваючі та приймаючі датчики. Спеціальний контролер формує високочастотний електричний сигнал, що змушує п'єзоелектрики генерувати на поверхні екрана акустичні хвилі, які рівномірно розподіляються по екрану відбиваючими датчиками. Ці відбиті хвилі приймаються відповідними датчиками і посилаються на п'єзоелектрики, які перетворюють їх в електричні сигнали. При торканні пальцем екрана частина енергії акустичних хвиль поглинається. Приймачі фіксують цю зміну, а мікроконтроллер обчислює положення точки дотику. Таким чином, екран реагує тільки на дотик предметом, здатним поглинути хвилю (палець, рука в рукавичці, пориста гума).
Гідністю такого екрану є можливість відслідковувати не тільки координати точки, але і силу натиснення, завдяки тому, що ступінь поглинання акустичних хвиль залежить від величини тиску в точці дотику. Цей пристрій має дуже високу прозорість і витримує до 50 млн торкань в одній точці. Екрани на ПАХ застосовуються в публічних місцях, де присутня небезпека вандалізму (ігрові автомати, інформаційні кіоски, платіжні термінали тощо).Головним недоліком екрана на ПАХ є збої в роботі при забрудненні екрана. Крім того, екран не спрацьовує від дотику твердим предметом, не здатним поглинути акустичні хвилі.

 

Ємнісний (або поверхнево-ємнісний) екран використовує той факт, що предмет великої ємності проводить змінний струм. Ємнісний сенсорний екран являє собою скляну панель, вкриту прозорим резистивним матеріалом. Електроди, розташовані по кутах екрана, подають на провідний шар невелику змінну напругу (однакову для всіх кутів). При торканні екрану пальцем або іншим провідним предметом з'являється витік струму. Струм у всіх чотирьох кутах реєструється датчиками і передається в контролер, який обчислює координати точки дотику. Ємнісні сенсорні екрани надійні (близько 200 млн натисків), не пропускають рідини і відмінно терплять непровідні забруднення. Прозорість на рівні 90%. Втім,  провідне покриття все ще вразливе, тому ємнісні екрани широко застосовуються в автоматах, встановлених у приміщенні, що охороняється. Не реагують на руку в рукавичці.

 

На внутрішній стороні проекційно-ємнісного екрану нанесена сітка електродів. Електрод разом з тілом людини утворює конденсатор, а електроніка вимірює ємність цього конденсатору. Прозорість таких екранів до 90%, температурний діапазон надзвичайно широкий, вони дуже довговічні (єдине вузьке місце - складна електроніка, що обробляє натискання). Для цих екранів може застосовуватися скло завтовшки аж до 18 мм, що призводить до надзвичайної вандалостійкості. На непровідні забруднення екран не реагує, провідні легко придушуються програмними методами. Саме тому проекційно-ємнісні сенсорні екрани застосовуються в автоматах, що встановлюються на вулиці, багато моделей реагують на руку в рукавичці. Електроніка відрізняє натискання рукою від натискання пером, в деяких моделях підтримується мультітач (саме такий екран використовується в iPhone).

 

Технологія розпізнавання звуку (APR) працює простим і елегантним способом - шляхом розпізнавання звуку в момент торкання екрана в певній точці. Дотик генерує унікальний звук у будь-якій точці екрану. Чотири крихітних датчика, закріплених по краях сенсорних екранів, приймають цей звук і перетворюють в електричний імпульс. Звук оцифровується, потім передається контролером і порівнюється зі списком раніше записаних сигналів для кожної точки екрану. Курсор миттєво переміститься в точку, відповідну місцю торкання. APR ігнорує звуки навколишнього середовища і будь-які зовнішні звуки, якщо вони не входять до раніше збереженого списоку. APR технологія є більш ефективною в співвідношенні ціна-якість, і більше економічна для великих екранів.

 

Для визначення точки дотику в інфрачервоному екрані використовуються дві лінійки світлодіодів, розташованих по вертикалі і горизонталі, і дві лінійки фотодіодів, розташованих на протилежних сторонах екрану. При подачі напруги на світлодіод він випромінює невидиме для людини інфрачервоне світло в межах дуже невеликого кута, щоб потрапити на "свій" фотодіод і "не зачепити" сусідні. Будь-яка перешкода (наприклад, палець руки), що частково або повністю перекриває світловий промінь, призводить до зменшення або припинення електричного струму через відповідний фотодіод. Ця зміна фіксується мікроконтролером, дозволяючи вирахувати координати дотику з високою точністю. Інфрачервоні сенсорні екрани бояться забруднення і тому застосовуються там, де важлива якість зображення. З-за простоти і ремонтопридатності ця технологія популярна у військових.