Новини
останні новини від SYTEC
Застосування РРО фізичними особами

   Чи повинен СПД (ЮО або ФО на загальній системі оподаткування) здійснювати реалізацію в кіоску, палатках, павільйонах, приміщення контейнерного типу та магазинах на території ринку із застосуванням РРО?

   Відповідно до п.1 ст.9 Закону України від 6 липня 1995 року №265/95-ВР „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” із змінами і доповненнями, реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.
     Згідно з п.3 Переліку окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року №1336 із змінами і доповненнями без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок і книг обліку розрахункових операцій може здійснюватися:
     - роздрібна торгівля на ринках, ярмарках (за винятком розташованих на їх території магазинів, кіосків, палаток, павільйонів, приміщень контейнерного типу). 
     При реалізації продукції власного виробництва на ринках та ярмарках через розташовані на них стаціонарні магазини, кіоски, палатки, павільйони, приміщення контейнерного типу застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов’язкове.

Застосування РРО фізичними особами

Міністерство фінансів України на виконання доручення Кабінету Міністрів Укрїни від 20.04.2015 №14888/1/1-15 до листа Адміністрації Президента України від 07.04.2015 №44-01/983 розглянуло звернення від 17.03.2015 за №10 та 11 з питань застосування реєстраторів розрахункових операцій ( далі - РРО) фізичними-особами-підприємцями (платниками єдиного податку II-III груп) та повідомляє.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податквої реформи" від 28.12.2014 №71-VIII було, зокрема, внесено зміни до Податковго кодексу України та Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", відповідно до яких розширено сферу застосування РРО за рахунок запровадження їх обов'язкового використання, платниками єдиного податку II-III груп, крім тих, які здійснюють продаж товарів на ринках та через засоби пересувної мережі. Водночас, ці норми вступлять в силу: з 01.07.2015 - для платників єдиного податку III групи, з 01.01.2016 - для II групи.

Окрім того, платники єдиного податку II-III груп, які з 01.01.2015 до 30.06.2015 включно почнуть застосовувати у власній господарській діяльності зареєстровані, опломбовані та переведені у фіскальний режим роботи РРО, з дати початку застосування таких РРО до 01.01.2017 звільнятимуться від перевірок з питань дотримання порядку застосування РРО.

Щодо законопроектів, зазначених у Вашому зверненні, повідомляємо, що проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів Укрїни ( щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій)" (реєстр. №1718) Мінфіном, Мінекономрозвитку та ДФС не підтримувався, а проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відміни посилення фіскального та адміністративного тиску на доходи фізичних осіб" (реєстр. №1877) не підтримувався Мінфіном та Мінсоцполітики.

Застосування РРО: зміни-2015
 

Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 р № 71-VIII (суб'єктам господарювання, що здійснюють операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг) внесено зміни до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.95 р № 265/95-ВР

 
Набуває чинності:
з 1 січня 2015 року
 

Слід зазначити, що завдяки Закону № 71 зміни торкнулися і сфери застосування РРО, регульовані Законом № 265. Отже, розглянемо основні зміни, які набрали чинності з 1 січня 2015 року.

Так, серед іншого змінилася ст. 3 Закону № 265.

 

Суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та / або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо. П.) При продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки, для подальшого її переказу зобов'язані:

 

<...>

2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
 

<...>


9) щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій <...>

 

                                                                                                                                                                                  (Ст. 3 Закону № 265)
 
Разом з тим з 1 січня 2015 року абз. 2 і 3 п. 7 ст. 3 Закону № 265 викладено в редакції, передбаченої Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо подальшого вдосконалення адміністрування податків і зборів" від 06.12.2012 р № 5518-VI, враховуючи зміни, внесені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" від 04.07.2013 р № 406-VII.
 
Отже, оновленими абз. 2 і 3 п. 7 ст. 3 Закону № 265 передбачено:
 
1) суб'єкти господарювання, які використовують РРО (крім електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг) та РРО, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти), повинні подавати до органів державної податкової служби по дротових або бездротових каналах зв'язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам'яті РРО або в пам'яті модемів, які до них приєднані;
 
2) суб'єкти господарювання, які використовують такі РРО, як електронні таксометри, автомати з продажу товарів (послуг), та РРО, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, повинні подавати до органів державної податкової служби по дротових або бездротових каналах зв'язку інформацію про обсяг розрахункових операцій, виконаних в готівковій та / або в безготівковій формі, або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, що міститься у фіскальній пам'яті зазначених РРО.
 
Тимчасово до 1 липня 2015 суб'єкти господарювання звільняються від санкцій за порушення вимог Закону № 265 при наданні послуг у разі проведення розрахунків у касах з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і засвідчених печаткою в установленому порядку; при виконанні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти у разі, якщо ці операції виконуються у касах уповноважених банків з оформленням розрахункових документів відповідно до нормативних актів НБУ, та операцій комерційних агентів банків з приймання готівки для подальшого її переказу; при продажу товарів у системах електронної торгівлі (комерції).
 
                                                                                                                                                                             (П. 8 р. ІІ "Прикінцеві положення" Закону № 265)
 
Разом з тим з 1 січня 2015 року дозволяється первинна реєстрація лише РРО, які створюють контрольну стрічку в електронній формі, та електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг), реєстраторів розрахункових операцій з купівлі-продажу іноземної валюти (абз. 2 п. 8 р. ІІ "Прикінцеві положення" Закону № 265).
 
Слід зазначити, що зазнала змін також і ст. 9 Закону № 265, яка визначає перелік випадків, коли РРО та розрахункові книжки не застосовуються. Так, п. 1 ст. 9 Закону № 265 відтепер не стосується незастосування РРО при наданні послуг.
 
До лав банківських послуг, при здійсненні яких застосовується РРО, потрапили операції комерційних агентів банків з приймання готівки для подальшого її переказу (п. 2 ст. 9 Закону № 265).
 
У зв'язку з виключенням п. 3 з ст. 9 Закону № 265 з 1 січня 2015 року при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти у разі, якщо ці операції виконуються у касах уповноважених банків, слід застосовувати РРО.
 
Згідно з п. 296,10 ПКУ платникам єдиного податку ІІ і ІІІ (фізичним особам - підприємцям) груп слід застосовувати РРО. Зазначене не стосується тих платників ІІ та ІІІ груп, які займаються діяльністю на ринках, при продажу товарів дрібнороздрібної торговельної мережі через засоби пересувної мережі.
 
Застосування РРО платниками ІІ та ІІІ груп починається:
 
- Для платників єдиного податку ІІІ групи - з 1 липня 2015;
 
- Для платників єдиного податку ІІ групи - з 1 січня 2016 (Абз. 13 і 14 п. 110 р. І Закону № 71).
 
Платники єдиного податку І групи РРО не застосовують.
 
Водночас відповідно до п. 28 підрозд. 10 р. ХХ "Перехідні положення" ПКУ платники єдиного податку ІІ і ІІІ (фізичні особи - підприємці) груп, які з 1 січня 2015 року до 30 червня 2015 включно почали застосовувати зареєстровані, опломбовані в установленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО, з дати початку застосування РРО до 1 січня 2017 звільняються від проведення перевірок з питань дотримання порядку застосування РРО.
 
У зв'язку з виключенням п. 13 з ст. 9 Закону № 265 з 1 січня 2015 року при здійсненні операцій з продажу товарів у системах електронної торгівлі (комерції) необхідно застосовувати РРО.
 
Дозволяється до 1 січня 2016 року використання електронних контрольно-касових апаратів, введених в експлуатацію до 1 січня 2015 року, які створюють контрольну стрічку в друкованому вигляді та подають до органів доходів і зборів по дротових або бездротових каналах зв'язку тільки інформацію про обсяг розрахункових операцій, виконаних в готівковій та / або в безготівковій формі, яка міститься в їх фіскальній пам'яті, і при цьому не подають електронних копій розрахункових документів.
 
(абз. 3 п. 8 р. ІІ "Прикінцеві положення" Закону № 265)
 

 

Застосування РРО фізичними особами

Законом України від 28.12.2014 р. № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (далі  - Закон) внесено зміни до підпункту 296.10 статті 296 Кодексу та  зазначено, що платники єдиного податку другої і третьої (фізичні особи - підприємці) груп при здійсненні діяльності на ринках, при продажу товарів дрібнороздрібної торговельної мережі через засоби пересувної мережі, а також платники єдиного податку першої групи не застосовують реєстратори розрахункових операцій.

Одночасно у абз. 13 та 14 підпункту 110 розділу І Закону передбачено, що ці зміни набирають  чинність для  платників  єдиного  податку третьої групи з 01.07.2015 року а для платників єдиного  податку другої  групи з 01.01.2016 року.

Враховуючи  вищенаведене платники єдиного податку у першому півріччі 2015 року не застосовують реєстратори розрахункових операцій, починаючи з 01.07.2015 року платники єдиного податку третьої групи крім платників (фізичні особи - підприємці), які здійснюють діяльність на ринках, при продажу товарів дрібнороздрібної торговельної мережі через засоби пересувної мережі застосовують реєстратори розрахункових операцій.

З 01.01.2016 року застосовують реєстратори розрахункових операцій всі платники  єдиного  податку крім платників  першої групи, а також другої і третьої груп при здійсненні діяльності на ринках, при продажу товарів дрібнороздрібної торговельної мережі через засоби пересувної мережі.